קֶייס בִּיַאדְגְלִין בַּיְנֶסָאי


החכם היומי על לוח השנה:
< כסלו ה'תשפ"א December 2020 >
אבגדהוש
  טו/1טז/2יז/3יח/4יט/5
כ/6כא/7כב/8כג/9כד/10כה/11כו/12
כז/13כח/14כט/15א/16ב/17ג/18ד/19
ה/20ו/21ז/22ח/23ט/24י/25יא/26
יב/27יג/28יד/29טו/30טז/31  

מקצת שבחו

קֶייס בִּיַאדְגְלִין בַּיְנֶסָאי נולד לאמו ולאביו בשנת תרע"ה (1915) באזור סְמֶין מָלַטָה באתיופיה.
ראשית תורתו למד מפי דודו קֶייס רוֹבֶל דוד, שאימצו וגידלו כבן, לאחר שהוריו נפטרו בילדותו. הוא העמיק בלימודו מפי הקֶייס הדיין נביא קנדה ומפי קֶייס יאנטה טמינו.
בשנת תרצ"ה (1935) נשא לאישה את מרת אברו סנבטו נגוסה ונולדו להם 8 ילדים. 2 מתוכם מתו ממגפה.
בשנת תרצ"ה (1935) הוסמך לקֶייס. הוא התפרנס מחקלאות ואת יתר זמנו הקדיש לבני עדתו. הוא היה מקיים שיעורי תורה לגברים מדי ערב בבית הכנסת הגדול בכפרו. היה מסייע לנזקקים, וביתו היה פתוח לכל דורש.
בשנת תשל"ד (1974), תפס את השלטון קולונל מנגיסטו היילה מריאם, שגרר את אתיופיה למלחמה, לרעב כבד, ולמלחמת אזרחים, בהן מתו כמיליון אזרחים. קֶייס ביאדאגלין ביינסאי הנהיג את קהילתו גם בתקופה קשה זו.
בשנת תשל"ז (1977), לאחר פרישת מפלגת המפד"ל מממשלת ישראל, החיל שר הפנים שלמה הלל את חוק השבות על יהודי אתיופיה. למרות שמדינת ישראל פתחה שעריה ליהודי אתיופיה, קֶייס בִּיַאדְגְלִין בַּיְנֶסָאי התנגד לעלייה לארץ ישראל. הוא סבר שירושלים חרבה ועומדת בטומאתה, ואנשי ירושלים אינם עובדי ה'.
בשנת תשנ"א (1991), ערב נפילת שלטונו של מנגיסטו היילה מריאם, במהלך מבצע שלמה, עלו לארץ ישראל, מרבית היהודים, שעוד נותרו באתיופיה. קֶייס בִּיַאדְגְלִין בַּיְנֶסָאי שאיבד את מאור עיניו, עמד בסירובו לעלות לארץ, אך בעידודו של בנו, קייס אַדְיסוּ, הוא הצטרף אל העולים. קֶייס בִּיַאדְגְלִין בַּיְנֶסָאי התיישב בשכונת 'אושיות' ברחובות, והמשיך להנהיג את קהל עדתו. עיניו נותחו, והוא זכה לראות שוב. קֶייס בִּיַאדְגְלִין בַּיְנֶסָאי ראה בכך נס גלוי, והודה לה' יתברך, שזיכה אותו לחזור ולקרוא באורית.
קֶייס בִּיַאדְגְלִין בַּיְנֶסָאי התנגד למדיניות הרבנות הראשית לגייר לחומרא את היהודים מאתיופיה, וראה בכך עלבון לקהילה יהודית ששמרה על ייחודה, ונלחמה במיסיונריות הנוצרית באתיופיה. קֶייס בִּיַאדְגְלִין בַּיְנֶסָאי קבל גם על חוסר הכרת מדינת ישראל בקֶייסים כמנהיגיה הרוחניים של יהודי אתיופיה.
קֶייס בִּיַאדְגְלִין בַּיְנֶסָאי נפטר ביום כ"ז חשוון תשס"ה (2004) ומנוחתו כבוד ברחובות.
אין בידינו כתבים מדברי תורתו, העלנו על הכתב, דברים שנאמרו משמו ע"י בנו ותלמידיו, מתוך ראיונות שקיימה שלומית סמני: קֶייס בִּיַאדְגְלִין בַּיְנֶסָאי - זיכרונות מאתיופיה, וקֶייס בִּיַאדְגְלִין בַּיְנֶסָאי - מנהרת הזמן.


subscribe
subscribe